Tutaj jesteś

Byliny na rabaty – jakie kwiaty posadzić w ogrodzie? 

12 stycznia, 2025 Ogród Byliny na rabaty


Byliny to bardzo różnorodna grupa roślin wieloletnich, która obejmuje zarówno rośliny uprawne, jak i ozdobne czy dziko rosnące. Wszystkie mają jedną cechę wspólną – po wydaniu nasion ich nadziemna część zamiera, aby odrodzić się na wiosnę. Raz posadzone mogą cieszyć oko przez wiele lat, nie wymagając corocznego wysiewu nasion. To doskonały wybór dla wszystkich osób, które chcą zaaranżować piękny, kwiatowy ogród, a jednocześnie nie poświęcać dużo czasu na jego pielęgnację. Zobacz, jakie byliny są najchętniej wybierane przez polskich ogrodników i działkowiczów. 

Trytoma groniasta – bylina ogrodowe w kształcie płomienia

Ta efektowna bylina ogrodowa o charakterystycznych kwiatostanach zachwyca bogactwem barw. Pomarańczowe, czerwone i żółte „płomienie ognia” tworzą niesamowite kompozycje, które przypadną do gustu każdej osobie preferującej intensywne i energetyczne kolory. Uprawa i pielęgnacja trytomy nie jest skomplikowana. Roślina najlepiej wzrasta na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, ale toleruje również półcień. Nie ma dużych wymagań glebowych – przyjmie się na podłożu o odczynie lekko kwaśnym do neutralnego. Jeżeli chodzi o podlewanie, preferuje wilgotne gleby, ale trzeba uważać, aby jej nie przelać. Jest dość wrażliwa na mróz, dlatego w zimniejszych rejonach Polski wymaga okrycia na zimę lub uprawy w pojemnikach. Jest doskonałym wyborem do nasadzeń w grupach, ogrodów skalnych oraz wzdłuż ścieżek. 

Rozchodniki – uniwersalna propozycja do przydomowych ogrodów

Poszukujesz bylin, które są bardzo łatwe w uprawie i świetnie radzą sobie w trudnych warunkach? W takim razie rozchodniki to propozycja dla Ciebie! Doskonale sprawdzą się w ogrodach skalnych, na murkach i przydomowych rabatach, gdzie będą stanowiły efektowny element dekoracyjny – zwłaszcza w połączeniu z innymi niskimi roślinami, takimi jak lawenda, szałwia, macierzanka czy tymianek. Podobnie jak trytoma preferują pełne słońce, ale wyrosną także w półcieniu. Są odporne na suszę i dobrze znoszą ubogie gleby, a przy tym dobrze radzą sobie w miesiącach zimowych. Aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu, należy pamiętać o regularnym przycinaniu. 

Rozplenice – japoński design w polskim ogrodzie 

Rozplenice to trawy ozdobne o efektownych, puszystych kwiatostanach, które wymagają nasłonecznionego stanowiska, lekkiej i przepuszczalnej gleby bogatej w składniki odżywcze, oraz regularnego podlewania. Zazwyczaj występują w kolorze kremowym, białym, różowym, fioletowym, a nawet ciemnopurpurowym, dlatego doskonale pasują do ogrodów w stylu angielskim. Można je sadzić w pobliżu róż, floksów czy lawendy. Posadzone w pobliżu ogrodzeń lub żywopłotów nadają kompozycji lekkości, i pozwalają wykreować efektowne tło dla innych roślin o kontrastowych barwach. Dużą popularnością wśród ogrodników cieszy się rozplenica japońska, która występuje w wielu odmianach, takich jak Magic czy Lady U. Wąskie, jasnozielone liście, wybarwiające się z czasem na niemal czarny odcień wyglądają szczególnie efektownie w zestawieniu z prostym, równo przystrzyżonym trawnikiem i minimalistycznymi kompozycjami ogrodowymi. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja posadzdrzewo.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy wierzą, że małe zmiany mogą przynieść wielkie korzyści. Naszym celem jest inspirowanie czytelników do tworzenia zdrowszego i bardziej zrównoważonego środowiska w ich domach i ogrodach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?